با آلمان صدراعظم آلمان بین الملل آلمان

با: آلمان صدراعظم آلمان بین الملل آلمان کلن تظاهرات آنگلا مرکل صدر اعظم آلمان

گت بلاگز اخبار پزشکی درمان بدون بیمه گران است ، مسئله سه میلیون زوج نابارور در ایران

ناباروری اگرچه مسئله امروز و دیروز نیست، ولی در حال حاضر، شرایط مناسب درمان این مسئله در کشور عزیزمان ایران شکل گرفته و نگرانی‌ها و پیامدهای ناشی از ناباروری در

درمان بدون بیمه گران است ، مسئله سه میلیون زوج نابارور در ایران

مسئله سه میلیون زوج نابارور در ایران/درمان بدون بیمه گران است

عبارات مهم : فرزند

ناباروری اگرچه مسئله امروز و دیروز نیست، ولی در حال حاضر، شرایط مناسب درمان این مسئله در کشور عزیزمان ایران شکل گرفته و نگرانی ها و پیامدهای ناشی از ناباروری در کشور، کمرنگ تر شده است هست.

به گزارش مهر، بر اساس آمار دفتر سلامت و جمعیت خانواده وزارت بهداشت، حدود سه میلیون زوج نابارور در کشور ما وجود دارد و مراکز درمان ناباروری از جمله تخصصی ترین مراکزی هستند که ممکن است هر زوجی روزی به آنها مراجعه کند.

پیشرفت های درمان ناباروری در ایران

درمان بدون بیمه گران است ، مسئله سه میلیون زوج نابارور در ایران

دکتر محمدرضا صادقی مدیر پژوهشگاه و مرکز فوق تخصصی درمان ناباروری و سقط مکرر ابن سینا با بیان اینکه حدود ۲۰ درصد از زوج های کشور نابارور هستند، می گوید: میزان ناباروری در کشور عزیزمان ایران نسبت به میزان آمار شرکت بهداشت جهانی کمی زیاد است یعنی حدود ۲۰ درصد و در واقع امروزه به یاری پیشرفتی که در درمان ناباروری صورت گرفته است این ادعا وجود دارد که تمامی انواع علل ناباروری و همه زوجین نابارور توانایی درمان دارند که این امر وابسته به شرایط و الزاماتی است که باید از سوی زوجین پذیرفته شود.

وی می افزاید: ناباروری در کشور ما بین ۱۵ تا ۲۰ درصد در میان زوجینی که در سنین باروری هستند شیوع دارد و این افراد باید به مراکز درمانی مراجعه کنند که البته مراجعه در وقت مناسب و سریع ترین حالت ممکن جهت تشخیص در سنین جوان تر از اهمیت بیشتری برخوردار است و در این صورت درمان های مناسب تری جهت زوجین در سنین جوانی صورت می گیرد و هزینه کمتری بر آنها تحمیل می شود.

ناباروری اگرچه مسئله امروز و دیروز نیست، ولی در حال حاضر، شرایط مناسب درمان این مسئله در کشور عزیزمان ایران شکل گرفته و نگرانی‌ها و پیامدهای ناشی از ناباروری در

این جنین شناس، مناسب ترین وقت مراجعه زوجین جهت درمان ناباروری را سن ۲۵ تا ۳۵ سالگی از وقت تصمیم گیری جهت بارداری به خاص در زنان، عنوان می کند و می گوید: چنانچه زوجی طی یک سال متوالی جهت فرزند دار شدن تلاش کنند ولی نتوانند صاحب فرزند شوند حتما باید به مراکز درمان ناباروری مراجعه کنند، که البته جهت زنان بعد از ۳۵ سالگی اگر زوجین بعد از ۶ ماه تلاش جهت فرزنددار شدن موفق نبودند باید جهت درمان ناباروری خود به مراکز تخصصی درمان ناباروری مراجعه کنند تا علت ناباروری تشخیص داده شود و با انجام مشاوره های مناسب، عالی ترین روش درمانی به آنها پیشنهاد شود.

صادقی به روش های تازه درمان ناباروری اشاره می کند و می افزاید: امروزه جهت زوجینی که فاقد تخمک و اسپرم هستند درمان های جایگزین همچون اهدای تخمک و جنین را داریم. ولی علم به سمتی می رود که در صورت نبود تخمک یا اسپرم در زوجین بتوانیم با استفاده از سلول های بنیادی که در بدن خود فرد وجود دارد اسپرم تهیه کنیم و یا تخمک تولید شود.

وی با بیان اینکه ما امروزه می توانیم ادعا کنیم که با بهره گیری از فناوری های نوین ژنتیکی امکان تشخیص هرگونه بیماری ژنتیکی موجود در والدین وجود دارد، می گوید: ما در حال حاضر چند هزار بیماری ژنتیکی داریم که امکان تشخیص و درمان آنها در مرکز درمان ناباروری ابن سینا فراهم است یعنی اگر بتوانیم ژن را در والدین تشخیص دهیم صددرصد در جنین هم قابل تشخیص هستند که قبل از اینکه بخواهیم جنین را در رحم مادر انتقال یافته کنیم تشخیص داده شده است و در این صورت جنین سالم را از جنین مبتلا جدا کرده و جنین سالم را به رحم مادر انتقال یافته می کنیم تا از تولد فرزند مبتلا به بیماری ژنتیکی جلوگیری شود.

درمان بدون بیمه گران است ، مسئله سه میلیون زوج نابارور در ایران

توجه زوجین به وقت مناسب جهت فرزند دار شدن

دکتر علی صادقی تبار مدیر مرکز فوق تخصصی درمان ناباروری و سقط مکرر ابن سینا، در پاسخ به این پرسش که آیا به تعویق انداختن بارداری جهت زوجینی که در حال حاضر تصمیم به فرزند دار شدن ندارند، عواقبی دارد یا خیر، می گوید: به صورت طبیعی زن و مردی که ازدواج می کنند یک وقت مناسبی را جهت باروری دارند که درست آن است که این مناسب ترین وقت را بشناسند و بتوانند از این فرصتی که در تمام طول عمرشان هم برقرار نیست استفاده کنند و قاعدتا نداشتن آگاهی نسبت به مناسب ترین وقت مناسب جهت فرزند دار شدن و داشتن فرزند سالم باعث می شود که وقت های طلایی باروری خود را از دست بدهند.

ناباروری اگرچه مسئله امروز و دیروز نیست، ولی در حال حاضر، شرایط مناسب درمان این مسئله در کشور عزیزمان ایران شکل گرفته و نگرانی‌ها و پیامدهای ناشی از ناباروری در

وی می افزاید: البته عوامل زیادی در زمینه باروری تاثیر گذار است همچون عوامل ژنتیکی، فیزیولوژیک، هورمونی و به خاص عوامل محیطی و ما امروزه شاهد آن هستیم که نقش عوامل محیطی در وقوع ناباروری به خاص در مردان زیاد می شود و این امر بسیار مهم است که ما نسبت به این پرسشها آگاه باشیم و بتوانیم به خوبی برنامه ریزی کنیم و عوامل مزاحم را جهت درمان ناباروری از بین ببریم و نهایتا به فرزند دار شدن زوجین جهت داشتن فرزندی سالم کمک کنیم.

صادقی تبار با اشاره به اینکه به برکت توسعه دانش پزشکی در کشور و توانمندی متخصصان ما در سطح دنیا به خاص در سطح منطقه دیگر نیازی به درمان در خارج از کشور نیست، می گوید: در واقع کشور ما چند مزیت مهم دارد که زوجین جهت درمان ناباروری می توانند از آن استفاده کنند و امروزه بسیاری از زوجین از خارج از کشور جهت درمان ناباروری به کشور عزیزمان ایران می آیند. تخصص و تبحر تیم درمانی همکاران ما در حوزه درمان ناباروری، تجهیزات، امکانات و تکنولوژی های به روز و ارزان بودن خدمات درمان ناباروری در کشور ما نسبت به دیگر کشورها باعث ایجاد گردشگری سلامت شده است و طبیعتا استفاده از این شرایط و امکانات جهت زوجین در کشور به خوبی فراهم و در دسترس است.

درمان بدون بیمه گران است ، مسئله سه میلیون زوج نابارور در ایران

وی با بر شمردن اهمیت اینکه سنین باروری سنین حساس و خاصی است و نمی توان به آسانی وقت را در آن نادیده گرفت و از دست داد، می افزاید: مورد نیاز است که عالی ترین و موثرترین روش را جهت گزینش مرکز و شیوه درمانی در نظر گرفت.

صادقی تبار در پاسخ به اینکه آیا هزینه های درمان ناباروری بالاست و بیمه چه مقدار از این هزینه ها را پوشش می دهد، می گوید: درمان ناباروری مسیری طولانی و وقت بر دارد و با توجه به حجم مداخلاتی که گروه های تخصصی در جهت برطرف مسئله ناباروری دارند، مطابق با برنامه ریزی درمانی، هزینه های خاص خودش نیز مورد نیاز هست. البته در کشور ما نسبت به سایر کشورهای دیگر هزینه های درمان ناباروری بسیار پایین است ولی حدود ۲۵ تا ۳۰ درصد هزینه ها جهت مصرف داروهای مورد نیاز صرف می شود و حدود ۳۰ تا ۳۵ درصد دیگر هزینه ها مربوط به هزینه های تشخیصی قبل از شروع برنامه درمانی همچون انواع خدمات پاراکلینیکی، درمانی، رادیولوژی، سونوگرافی، آزمایشگاهی و ویزیت های متعددی است که به وسیله دکتر و تیم درمانی انجام می شود و مابقی هزینه ها نیز مربوط به هزینه های اتاق عمل است.

مدیر مرکز درمان ناباروری ابن سینا می افزاید: خوشبختانه با توجه به تکنیک های جدیدی که مراکز درمانی به آن مجهز شده است اند و از آنها استفاده می شود، اقدام جهت حفظ قوای باروری افراد از طریق فریز کردن گامت های زنان و مردان قبل از ازدواج و یا فریز جنین هایی که در حین درمان ناباروری و بارداری ایجاد می شوند مثل فریز تخمک یا اسپرم در مورد افرادی که به بیماری هایی چون سرطان مبتلا هستند و هنوز درمان خود را شروع نکرده اند، می تواند راه حل مناسبی جهت حفظ باروری در آینده باشد.

حمایت بیمه ها کافی نیست

محمدنعیم امینی فرد عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس، با انتقاد از اینکه بیمه ها حمایت مناسبی از زوجین نابارور ندارند، می گوید: هر چند هزینه درمان ناباروری در مقیاس جهانی پایین است ولی در برابر میانگین سرانه اقتصاد کشور بسیار بالاست لیکن داروهای ناباروری بسیار گران قیمت بوده و تحت پوشش بیمه ها نیستند. از سوی دیگر، جراحی ها و روش های متفاوت مانند اهدای جنین تحت پوشش بیمه نیست.

وی اعتقاد است که بیمه ها با این سرانه اندک نمی توانند انجام وظیفه کنند و از سویی زیاد کردن تکالیف و وظایف بیمه ها، زمینه بروز پرسشها زیادی را جهت آنها فراهم کرده هست. جهت حمایت از زوجین نابارور نیاز است مانند اغلب کشورها سرانه بیمه ها را زیاد کردن داد. البته ردیف های متمرکزی در جهت اجرای سیاست های جمعیتی جهت حمایت از زوجین نابارور آینده نگری شده است است و بر اساس آمار ۸۵ درصد تعرفه دولتی را می توان از این طریق تامین کرد که این گام مهمی هست، ولی با توجه به منابع ناپایدار بیمه ها تا زمانی که قیمت همکاری مردم در بیمه به قیمت معقولی نرسد نباید امیدی به برطرف پرسشها بیمه ها داشت.

عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس، با طرح این عنوان که جمعیت کشور به سرعت به سمت پیری پیش می رود، می گوید: قیمت رشد جمعیت حدود ۱.۶ درصد هست، به طور قطع زیاد کردن تعداد زوجین نابارور زمینه کم شدن قیمت موالید را فراهم می کند.

واژه های کلیدی: فرزند | درمانی | ناباروری | علل ناباروری | درمان ناباروری | اخبار پزشکی

دانلود


دانلود فایل ها

نویسنده : topsblog