با آلمان صدراعظم آلمان بین الملل آلمان

با: آلمان صدراعظم آلمان بین الملل آلمان کلن تظاهرات آنگلا مرکل صدر اعظم آلمان

گت بلاگز اخبار ورزشی و نتایج مسابقات این زنان ورزشکار، دنیا را عوض کردند!‌

برای سال ها، باربی، نماد زنانگی مورد تایید فرهنگ آمریکایی بود که در بسیاری از نقاط دنیا او را نمونه زن مقبول غربی می دانستند. کارشناسان فرهنگی در اروپا و آسیا و

این زنان ورزشکار، دنیا را عوض کردند!‌

این زنان ورزشکار، دنیا را عوض کردند!

عبارات مهم : باربی

برای سال ها، باربی، نماد زنانگی مورد تایید فرهنگ آمریکایی بود که در بسیاری از نقاط دنیا او را نمونه زن مقبول غربی می دانستند. کارشناسان فرهنگی در اروپا و آسیا و حتی در خود آمریکا به رواج استفاده از باربی اعتراض می کردند و آن را زمینه ی عوض کردن تصویر « زن خوب» در ذهن فرزند ها می دانستند.

این زنان ورزشکار، دنیا را عوض کردند!‌

باربی به قدری غیرواقعی بود که تخمین می زدند اگر با نسبت های بدنش، عروسکی در ابعاد واقعی بسازند، در شکمش تنها نصف یک کلیه و بخش خیلی کوچکی از یک روده طبیعی جا می گیرد.

باربی در سالهای اخیر آن قدر تحت فشار بود که بالاخره از مدل رایجش کوتاه آمد. 9 سری عروسکهای تازه باربی، هر کدام با الهام از یکی از زنان موفق دنیای امروز، با ظاهرهای متفاوت، در شغل های متفاوت، با رنگ پوست و موی متفاوت عرضه شده است اند که از هر کدام به تناسب استقبال خوبی هم شده است است.

برای سال ها، باربی، نماد زنانگی مورد تایید فرهنگ آمریکایی بود که در بسیاری از نقاط دنیا او را نمونه زن مقبول غربی می دانستند. کارشناسان فرهنگی در اروپا و آسیا و

با این حال، تا همین امسال، در میان عروسک های باربی، هیچ زن مسلمانی حاضر نبود! امسال کمپانی باربی یک عروسک تازه معرفی کرده هست. باربی مسلمان، عروسکی است که از روی «ابتهاج محمد» زن رنگین پوست مسلمان عضو تیم ملی اسلحه سابر شمشیر بازی آمریکا ساخته شده است است که در رقابتهای المپیک سال گذشته در ریودوژانیروی برزیل، مدال برنز تیمی را به دست آورده است.

ابتهاج محمد، شمشیر زن تیم ملی آمریکا، به همراه مدل باربی که از او ساخته شده است است

این زنان ورزشکار، دنیا را عوض کردند!‌

ابتهاج محمد، در مورد این تصمیم کمپانی باربی جهت ساخت نخستین عروسک با حجاب باربی شبیه خودش گفته است: « یادم می آید که هنگامی که فرزند بودم، دیگران به خاطر شکل و قد و قواره ام، از من پرسش می کردند». محمد در گفت و گو با نیوریوکر گفته است که هنگامی که از کمپانی باربی با او تماس گرفتند تا عروس با حجاب باربی را از روی او بسازند، گریه اش گرفت: « چند شرط اولیه داشتم. این که باربی ام پاهای قدرتمند و بزرگ داشته باشد، مثل خودم خط چشم تیره بکشد و حجاب داشته باشد. گفتم باید همان چیزی را بپوشد که من می پوشم، پیرهن و شلوار و البته حجاب»

« جهت من این همان لحظه ای بود که گفتم “آها”»

تنها کمپانی باربی نیست که پشت سر یک زن مسلمان ورزشکار، تصمیم گرفته است تصویر زنان مسلمان وزرشکار را به تصویر پازلی که از « زن امروزی» وجود دارد اضافه کند؛ امسال اسم کمپانی نایکی، از بزرگترین تولیدکننده های لوازم و لباس ورزشی در دنیا، در لیست یکی از 10 سرمایه گذار برتر سال قرار گرفت. چرا؟ به خاطر سرمایه گذاری این شرکت روی طراحی یک روسری مناسب زنان ورزشکار مسلمان، که هم موقع ورزش کرن جا به جا نشود و هم هوا به آسانی از آن عبور کند و جلوی عرق کردن بیش از اندازه را بگیرد. چنین روسری باید سبک، ولی مقاوم باشد. ماه ها وقت برده تا نایکی توانست به مدل و مواد مناسبی جهت ساخت این تکه لباس دست پیدا کند.

برای سال ها، باربی، نماد زنانگی مورد تایید فرهنگ آمریکایی بود که در بسیاری از نقاط دنیا او را نمونه زن مقبول غربی می دانستند. کارشناسان فرهنگی در اروپا و آسیا و

تصمیم نایکی جهت طراحی روسری قابل استفاده جهت زنان ورزشکار مسلمان، در حالی گرفته شده است است که در سالهای اخیر، کشور های مسلمان به خصوص کشورهای حاشیه خلیج فارس و ورزشکاران زن در تمام دنیا، فدراسیون های جهانی را جهت پذیرش لباس زنان مسلمان به عنوان پوشش پذیرفته شده است در رقابتهای رسمی تحت فشار گذاشته بودند.

چهره کمپینی که منجر به تولید یک لباس مناسب جهت وزرشکاران زن مسلمان در رقابتهای رسمی ورزشی شد، «زهرا لاری» پاتیناژ باز مشهور اهل امارات متحده عربی بود. او از نخستین ورزشکارانی بود که روسری تازه نایکی را امتحان کرد و عکسهای آن را در صفحه رسمی اینستاگرامش منتشر کرد. زن لاری در مورد این روسری نوشته است: « نمی توانم باور کنم که این روسری بالاخره ساخته شده است و به دستم رسیده هست؛ خیلی خیلی خوشحالم که لباس حجابی نایکی را نشان تان بدهم.»

این زنان ورزشکار، دنیا را عوض کردند!‌

او همچنین در بیانیه ای در مورد روسری تازه نایکی گفته است: «از دیدن روسری تازه نایکی هیجان زده شدم، من در طول دوران ورزشم چیزهای متفاوتی را امتحان کردم که هنگامی که روی یخ بازی می کنم سر نخورند، ولی هیچ چیز به اندازه کافی خوب نبود. هنگامی که روسری تازه نایکی را امتحان کردم سبکی و راحتی اش شگفت زده ام کرد.»

زهرا لاری، پاتیناژباز تیم ملی عمارات متحده عربی

روسری تازه نایکی، از پارچه کشی با پشتی بلند دوخته شده است است تا راحت از روی سر نیفتد و سوراخهای کوچکی دارد که هوا از آن عبور می کند و اجازه عرق کردن بیش از اندازه را نمی دهد. این روسری قرار است در سال 2018 در سه رنگ سپید، سیاه و خاکستری عرضه شود؛ محصولی که ارائه شده است تفاوت زیادی با یک مقنه معمولی آن طوری که در لباس اداری زنان ایرانی مرسوم است ندارد، ولی حالا که نایکی و یک کمپین رسانه ای حمایت از ایجاد فرصتهای برابر جهت زنان مسلمان، از آن حمایت می کند، آینده نگری می شود که در رقابتهای ورزشی سال 2018 به عنوان پوشش رسمی پذیرفته شود و تا سال 2020 تبدیل به پروژه ای به ارزش بیش از 5 میلیارد دلاری در بازار کشورهای اسلامی شود.

باربی و نایکی که هر کدام ارزش نماینده نوعی فرهنگ و ارائه دهنده تصویری از زنانگی هستند، تنها چیزهایی نیستند که تحت تاثیر زنان مسلمان ورزشکار، الگو و تصویر تازه ای از زن مسلمان را پذیرفته اند و برایش تبلیغ می کنند. سوسن رشیدی، دختر عشایر ایرانی که 9 دوره قهرمان ملی کیک بوکسینگ شده، نمونه دیگری است که نشان می دهد زنان ورزشکار چطور می توانند فرهنگ غالب را مورد پرسش قرار دهند و به دگرگونی شرایط به نفع تساوی زیاد سهم زنان در زندگی کمک کنند.

سوسن که متولد سال 71 هست، در مورد علاقه مند شدنش به ورزش می گوید: « با دیدن فیلمهای بروسلی عاشق ورزش شدم. راضی کردن خانواده ام جهت این که ورزش کنم کار مشکل بود. اول دومیدانی کار می کردم، دور مدرسه را در ۱۱ ثانیه می دویدم. آن موقع، هنگامی که مادرم دید در مدرسه در رشته دوومیدانی موفقم، کمکم کرد که در مسابقه های روستایی شرکت کنم. آنجا اول شدم ولی باز هم نمی دانستم چیزی به اسم کلوب رفتن و ورزش قهرمانی وجود دارد، تا این که جهت مدت کوتاهی در شهر ساکن شدیم و آنجا فهمیدم که می توانم به کلوب بروم و رشته ورزشی رزمی گزینش کنم.»

«پدرم مدت ها نمی دانست که به کلوب می روم. بقیه اعضای خانواده ام هم اگه می فهمیدند با رفتنم به کلوب مخالفت می کردند. همه در گوش پدر و برادران و عموهایم خوانده بودند که سحر معلوم نیست کجا می رود. دروغ می گوید. دخترهای شهری گولش زده اند. به پدرم می گفتند ما عشایریم، غیرت داریم. نباید بگذاری دختر بیرون برود، ورزش زشت است و صورت خوشی جهت یه دختر عشایر ندارد که مانتو و شلوار بپوشد و برود باشگاه. پدر و مادرم تحت تأثیر قرار می گرفتند و بارها مانعم شدند. حتی یک بار یک هفته در منزل حبسم کردند. ولی آنقدر اصرار کردم که آخر کوتاه آمدند. تازه بعد از اینکه رفتم مسابقه های کشوری مقام آوردم، پدرم راضی شد ورزشم را ادامه بدهم.»

سوسن (سحر) رشیدی، قهرمان کیک بکسینگ از عشایر کرمانشاه

سحر حالا نامزد کرده است و می گوید همسرش به او قول داده است از ورزش کردنش حمایت کند. نتیجه تلاشی که سحر جهت راضی کردن خانواده و ادامه دادن تمریناتش کرده هست، حالا در زندگی خواهرش که متولد سال 74 است ملموس هست، سحر می گوید: «خواهرم هم به ورزش علاقه مند شده است و می خواهد ورزش کند، باقی دختران ایل هم که من را می بینند از من می پرسند چطور توانستم اعضای خانواده ام را راضی کنم که ورزش کنم. آنها هم دوست دارند از قدرت بدنی ارزش استفاده کنند و موفق شوند.»

همه چیز البته در ایل سختتر هست، ولی سحر نشان داده است که می شود ایل را راضی کرد، همان طور که ابتهاج محمد نشان داده است می شود بزرگترین تولید کننده تصویر استاندارد هالیوودی از زن را عوض کردن داد، و زهرا لاری نشان داده است که می شود بزرگترین کمپانی های تولید کننده لباس را قانع کرد که زنان مسلمان ورزشکار را هم ببینند و وارد حساب و کتاب روزانه ارزش کنند.

اخبار ورزشی – ایسنا

واژه های کلیدی: باربی | تصویر | کمپانی | تصویری | ورزشکار | ورزشکار | ورزشکاران | رشته ورزشی | اخبار ورزشی

این زنان ورزشکار، دنیا را عوض کردند!‌

این زنان ورزشکار، دنیا را عوض کردند!‌

دانلود


دانلود فایل ها

نویسنده : topsblog