با آلمان صدراعظم آلمان بین الملل آلمان

با: آلمان صدراعظم آلمان بین الملل آلمان کلن تظاهرات آنگلا مرکل صدر اعظم آلمان

گت بلاگز اخبار سیاسی و اجتماعی حسن روحانی به نخستین «خانه سیاسی» خود باز خواهد گشت؟

اعضای جامعه روحانیت مبارز با دیدار با حسن روحانی گام نخست را جهت ترمیم روابط این تشکل سیاسی – مذهبی با یکی از اعضای قدیمی خود، برداشته اند. حال باید دید که روحا

حسن روحانی به نخستین «خانه سیاسی» خود باز خواهد گشت؟

حسن روحانی به نخستین «خانه سیاسی» خود باز خواهد گشت؟

عبارات مهم : سیاسی

اعضای جامعه روحانیت مبارز با دیدار با حسن روحانی گام نخست را جهت ترمیم روابط این تشکل سیاسی – مذهبی با یکی از اعضای قدیمی خود، برداشته اند. حال باید دید که روحانی در بستر شرایط سیاسی فعلی یک گام به سوی آن ها می رود یا همچون سال 93 تنها وعده می دهد که به جلسات خواهد رفت.

به گزارش نامه نیوز: ملاقات این روزهای اخیر اعضای جامعه روحانیت مبارز با مدیر جمهور محفل اظهارنظرها و تحلیل های سیاسی زیادی شده است هست، خاصه آنکه حتی سخنگوی این تشکل روحانی پایتخت کشور عزیزمان ایران نشین از احتمال دیدار مجدد تشکل متبوعش با مدیر جمهور هم خبر داده هست. امری که نشان می دهد این تشکل مذهبی-سیاسی می کوشد تا روابط خود با حسن روحانی را ترمیم کند. جهت همین هفت نفر از ریش سفیدان را جهت دیدار با روحانی فرستاده هست.

حسن روحانی به نخستین «خانه سیاسی» خود باز خواهد گشت؟

روحانی که مدت هاست در جلسات جامعه روحانیت مبارز شرکت نمی کند حتی این روزها که به گفته بعضی تحلیلگران در حال چرخش به راست هست، نیز سراغی از آن ها نگرفته بود. کدورت میان آن ها ( روحانی و جامعه روحانیت مبارز) به سال 88 و انتخابات ریاست جمهوری دهم برمی گردد. همان زمانی که دو دستگی در جامعه روحانیت ایجاد شد. بعضی از اعضا همچون مرحوم آیت الله هاشمی و ناطق نوری از میرحسین موسوی حمایت کردند و بعضی دیگر به زعامت آیت الله مهدوی کنی حامی احمدی نژاد بودند. آن انتخابات جنجالی گذشت و روحانی به خاطر سکوت جامعه روحانیت مبارز در برابر توهین هایی که در نشست ها به مرحوم هاشمی و ناطق نوری می شد، تارک جلسات شد.

این کدورت چهار سال بعد نیز باقی بود، به همین خاطر جامعه روحانیت در انتخابات سال 92 از روحانی حمایت نکرد. پشت روحانی را خالی کردند و خودشان نیز نتوانستند در حمایت از یک کاندیدای مشخص به اجماع برسند. روحانی ولی با حمایت اصلاح طلبان و اصولگرایان اعتدالی راهی پاستور شد. همان موقع بود که بعضی از اصولگرایان تلاش کردند تا با اشاره به سابقه عضویت روحانی در جامعه روحانیت مبارز او را اصولگرا و خود را پیروز میدان انتخابات تلقی کنند.

اعضای جامعه روحانیت مبارز با دیدار با حسن روحانی گام نخست را جهت ترمیم روابط این تشکل سیاسی – مذهبی با یکی از اعضای قدیمی خود، برداشته اند. حال باید دید که روحا

آقایان در جامعه روحانیت مبارز نیز بعد از انتخابات ریاست جمهوری از در آشتی با روحانی درآمدند. به عنوان مثال سید رضا اکرمی عضو جامعه روحانیت مبارز راجع به آینده روابط دولت یازدهم و جامعه روحانیت مبارز می گفت « حالا آن سوءتفاهمات تمام شده است و فردی از جامعه روحانیت توانسته به سمت ریاست جمهوری برسد و ما باید به سمت ترمیم مواضع حرکت کنیم».

تلاش جهت ترمیم روابط با اعلام حمایت از دولت روحانی و دیداری با او شروع شد. غلامرضا مصباحی مقدم در گفت وگویی در مورد این ملاقات گفته بود: «ببنده به عنوان سخنگوی جامعه روحانیت مبارز مأمور شدم حمایت جامعه روحانیت را از دولت آقای روحانی اعلام کنم. … در همان شروع کار دولت نیز یک هیئت سه نفره از جامعه روحانیت مبارز جهت تبریک حضوری با آقای دکتر روحانی دیدار کردند و در همان جلسه حمایت خودشان را از گزینش آقای روحانی اعلام کردند و از روحانی دعوت کردند در جلسات جامعه روحانیت، ولو بعضی جلسات که وقت دارند، شرکت کنند و اقای روحانی هم قبول کرده بودند ولی تاکنون (آذر 93) چنین فرصتی فراهم نشده است.

دو جلسه گذشته که از طریق آیت الله امامی کاشانی از آقای روحانی دعوت شده است بود، آقای روحانی گفته بود در حال حاضر جلسات جامعه روحانیت مبارز همزمان با جلسات شورای عالی انقلاب فرهنگی هست، از این جهت نمی توانم در جلسات جامعه شرکت کنم ولی وقت به گونه ای باشد که امکان حضور پیدا کنم، حتماً در جلسات شرکت خواهم کرد، امیدواریم جلسات را به گونه ای برگزار کنیم که آقای دکتر روحانی هم بتوانند در جلسات جامعه روحانیت مبارز شرکت کنند».

حسن روحانی به نخستین «خانه سیاسی» خود باز خواهد گشت؟

این دیدار خیلی ثمربخش نبود و معلوم شد که آقای مدیر جمهور وعده حضور در جلسات را از سر ادب داده هست. او همچون مرحوم آیـت الله هاشمی و ناطق نوری غیبت در جلسات را ادامه داد. چنان که مصباحی مقدم یک سال بعد در گفت وگوی دیگری در مورد تلاش جامعه روحانیت مبارز جهت ترمیم روابط با آن ها گفت: « ما این افراد را افراد شاخص و برجسته ای می دانیم که هر کدامشان نیایند جهت ما نقص و کاستی قابل توجهی است و ما به این عنوان توجه داریم و تلاش مان را کرده ایم که بتوانیم مجددا اجتماع گذشته را شاهد باشیم».

خلف وعده روحانی و شرکت نکردن در جلسات جامعه روحانیت مبارز موجب شد که آن ها جهت حمایت یا عدم حمایت از او در انتخابات 96 با یک دوراهی مواجه باشند. یک سال قبل از انتخابات زمزمه هایی در مورد حمایت از روحانی به گوش می رسید. به عنوان نمونه مصباحی مقدم گفته بود «اگر گزینه بهتری نداشته باشیم جهت انتخابات ریاست جمهوری سال بعد حتما با حسن روحانی وارد گفت وگو خواهیم شد» .

اعضای جامعه روحانیت مبارز با دیدار با حسن روحانی گام نخست را جهت ترمیم روابط این تشکل سیاسی – مذهبی با یکی از اعضای قدیمی خود، برداشته اند. حال باید دید که روحا

این رویکرد ولی در جامعه روحانیت مبارز مورد اجماع نبود و بعضی دیگر از اعضا بلافاصله مخالفت کردند. از همین رو جعفر شجونی گفت: «قحط الرجال نیست که با این همه اتفاق هایی که آقای حسن روحانی ایجاد کرده هست، از ایشان حمایت کنیم. این همه انسان لایق در این مملکت هست؛ از آقای حدادعادل گرفته تا قالیباف و جلیلی که هیچ حاشیه ای هم ندارند و می توانند بیایند و مدیر جمهور باشند و به مردم خدمت کنند». او هفت ماه قبل از انتخابات سال 96 در گفت وگویی با نشریه مثلث تاکید کرد که «آقای روحانی جزو گزینه های جامعه روحانیت مبارز پایتخت کشور عزیزمان ایران نیست».

موعد انتخابات اردیبهشت 96 که رسید جامعه روحانیت مبارز یک بار دیگر از روحانی حمایت نکرد. این بار نیز حمایت از رقیب روحانی موجب شکست او نشد. اکنون حسن روحانی مدیر جمهور است و در چهار ماه نخست از دولت دوم خود نشان داده که محتاط تر از دولت یازدهم عمل می کند.

حسن روحانی به نخستین «خانه سیاسی» خود باز خواهد گشت؟

به اعتقاد بعضی از تحلیل گران سیاسی روحانی که با حمایت جریان اصلاحات بار دیگر به مدیر جمهوری رسید، نزدیک شدن به نهادهای قدرتمند را برگزیده و آرام آرام عوض کردن رویه می دهد. از آنجایی که او هرگز خود را اصلاح طلب ندانسته و میانه رو نامیده هست، این عوض کردن رویه را می توان نوعی «بازگشت به خود» تعبیر کرد. در این شرایط جامعه روحانیت مبارز یک بار دیگر پا پیش گذاشته تا به روحانی نزدیک شود.

آن ها تقریبا دو ماه قبل در جلسه ای به ریاست آیت الله موحدی کرمانی تصمیم گرفتند با حسن روحانی ملاقات کنند. در آن جلسه شورای مرکزی جامعه روحانیت مبارز ( 27 تیر 96) در مورد ایرادات جامعه روحانیت به دولت گفت وگو کرده و به گفته یکی از اعضای جامعه روحانیت مبارز، تصمیم گرفتند که هیاتی از باب تذکر و دلسوزی با مدیر جمهور ملاقات کند. از آنجایی که بعید می دانستند روحانی دعوت جامعه روحانیت مبارز را اجابت کرده و به جلسه برود، بنا را بر این گذاشتند که 5 نفر از ریش سفیدهای جامعه را راهی این ملاقات کنند.

لازم به یادآوری است که یک هفته قبل از جلسه مورد اشاره، حجت الاسلام حسین ابراهیمی عضو شورای مرکزی جامعه روحانیت مبارز از نامه اعتراضی جامعه روحانیت مبارز به مدیر جمهور خبر داده و گفته بود که این نامه با مصوبه جلسه شورای مرکزی راجع به پرسشها جاری روز و پرسشها مردم و در جهت دفاع از حقوق مردم است.

بعد از نامه نگاری و فراهم کردن مقدمات ملاقات با مدیر جمهور ، نهایتا عصر دوشنبه 24 مهر 96 ملاقات بین حسن روحانی و هفت عضور جامعه روحانیت مبارز انجام شد. مصباحی مقدم سخنگوی جامعه روحانیت مبارز بعد از این جلسه گفت که « پرسشها مربوط به روحانيت و دغدغه هاي فرهنگي از جمله مساله شبكه هاي مجازي و مشكلات آن و مساله دانشگاه ها از جمله مسائلي بود كه در اين جلسه مورد بحث قرار داده شد و جامعه روحانيت تسريع در معرفي وزير علوم را خواستار شدند». مصباحي مقدم با تاكيد بر طرح مسائلي در حوزه اقتصادي و سياست داخلي با رييس جمهور اظهار كرد: « در اين نشست اشاره شد كه خوب است تنش بين جناح هاي سياسي كاهش پيدا كند و خصوصا شرايط براي سرمايه گذاري هاي داخلي مهيا شود آیا كه به اعتقاد اعضاي اين تشكل كمبود منابع مالي در كشور راه حل دارد. همچنين اعضاي جامعه روحانيت در اين جلسه بر لزوم توجه و تطبيق مواضع رييس جمهور با مقام معظم رهبري تاكيد كردند». مصباحي مقدم بيان اينكه قصد از اين ديدار، تبريك پيروزي حسن روحاني در انتخابات و تشكر از مواضع قاطع و خوب رييس جمهور در برابر صحبت هاي ترامپ بود، گفت: «روحاني وعده كرد كه در جلسات جامعه روحانيت مبارز شركت كند».

حال باید دید که روحانی به این بار به وعده حضور در جلسات جامعه روحانیت مبارز عمل می کند یا خیر. هرچه باشد نه او روحانی چهار سال قبل هست، نه شرایط سیاسی کشور همان شرایط پیشین.

واژه های کلیدی: سیاسی | روحانیت | انتخابات | انتخابات 96 | حسن روحانی | رييس جمهور | دولت روحانی | دکتر روحانی | رقیب روحانی | ریاست جمهوری | انتخابات سال 96

دانلود


دانلود فایل ها

نویسنده : topsblog